Zilele Craiovei

Aveti mai jos in cele ce urmeaza Programul de zilele Craiovei ! Savurati din plin aceste zile de sarbatoare!

Vineri 22 octombrie – Zilele Municipiului Craiova 2010

Ora 11:00-13:00 Colocviile Scrisul românesc cu tema Viitorul cărţii – Sesiune ştiinţifică
Organizatori : Editura şi Revista Scrisul românesc
Participă academicieni, profesori universitari, scriitori, critici şi istorici literari
Locatie: Sala Nicolae Romanescu Primăria Municipiului Craiova

Ora 13:00-15:00 Lansare de cărţi în prezenţa autorilor:
· Nopţile săptămânii, de acad. D. R. Popescu
· Visul lui Machiavelli, de prof. univ. dr. A. Cioroianu
· Memorii premature, de acad. Gheorghe Păun
· Multiculturalismul. Actualitatea istoriei literare, de prof. univ. dr. Florea Firan
· Partea şi întregul. Eseuri, de prof. univ. dr. Irina Mavrodin
Prezintă: prof. univ. dr. Florea Firan.
Locatie: Sala Nicolae Romanescu Primăria Municipiului Craiova

Ora 11:00 Şoricelul şi balena Banela – spectacol pentru tineret susţinut de Teatrul pentru Copii şi
Tineret Colibri
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu
Ora 11:00 Salonul municipal de fotografie, Craiova în imagini, ediţia a II-a
Organizator: Asociaţia Culturală Craiova
Locatie: Sala mare a Primăriei Municipiului Craiova

Ora 11.30 Deschiderea Târgului Meşterilor Populari, Ediţia a XXXIII – a
Organizatori: Consiliul Judeţean Dolj şi Muzeul Olteniei – Secţia Etnografie
Locatie: Esplanada Teatrului Naţional Marin Sorescu

Ora 12:00 Spectacol folcloric
Organizator: Palatul Copiilor Craiova
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu

Ora 12:00 Expoziţie de sculptură. Expune: Cătălin Piciu
Expoziţie de artă decorativă Organizatori: Colegiul Tehnic de Arte şi Meserii Constantin Brâncuşi, Colegiul Naţional Fraţii Buzeşti, Casa de Cultură Traian Demetrescu, Cenaclul de Arte Plastice Constantin Brâncuşi
Locatie: Colegiul Tehnic de Arte şi Meserii Constantin Brâncuşi

Ora 13:00 Paşi prin Craiova…cu Ioana Nedelcu şi invitaţii săi de la Junior Art Constantin Brâncuşi
Expoziţie de pictură
Organizator :Casa de Cultură Traian Demetrescu
Locatie: Filarmonica Oltenia

Ora 14.30 Oltenia Star
Organizator: Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret
Casa de Cultură a Studenţilor

Ora 16.30 Invitaţie la joacă – spectacol pentru tineret susţinut de Teatrul pentru Copii şi Tineret Colibri
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu

Ora 19:00 Decernarea premiilor Editurii şi Revistei Scrisul Românesc pe anul 2009 Lansarea cărţilor premiate în prezenţa autorilor:
· Alois, de Cosmin Dragoste
· Paznicii pereţilor, de Cornel Paiu
· Disecţia inocenţei, de Elena Simona Popescu
Locatie: Restaurantul Minerva – Sala Maură

Ora 18:00 Concert folcloric extraordinar cu participarea celor mai renumiţi interpreţi de gen din ţară: Niculina Stoican, Petrică Mâţu Stoian, Constantin Enceanu, Nineta Popa, Steliana Sima etc Orchestraţia muzicală – Ansamblul Folcloric Maria Tănase
Locatie: Esplanada din faţa Poştei, din cartierul Craioviţa Nouă

Ora 18:00 Folkul e în Tine(ri) – Recital de muzică folk Organizator: Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret, , Casa de Cultură Traian Demetrescu
Locatie: Casa de Cultură a Studenţilor

Ora 18:00 Expoziţie de pictură . Expune: Nicu Wolf Constantinescu Organizator : Casa de Cultură Traian Demetrescu şi Cenaclul de Arte Plastice Constantin Brâncuşi
Locatie: Casa de Cultură Traian Demetrescu

Ora 19:00Concert simfonic
Locatie: Filarmonica Oltenia

Ora 19:00 Formaţia camerală de suflători şi percuţie a Teatrului Liric Elena Teodorini
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu

Ora 19.30 Seară de vals vienez, tango şi dansuri latino-americane
Organizator: Clubul de dans sportiv Katamis
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu

Ora 20.30 Café teatru : Nebănuitele urmări ale unui temperament violent
Organizator: Compania Teatrulescu
Locatie: Café Play

Sambata 23 octombrie – Zilele Municipiului Craiova 2010

Ora 09:00 Colocviile şi Premiile Mozaicul 2010 – Cultură vs.CrizăColocviu
Lansări de carte
Acordarea premiilor Mozaicul 2010Organizatori : Revista Mozaicul şi Editura Aius în parteneriat cu Casa de Cultură Traian Demetrescu
Locatie: Casa Bibescu Parcul Nicolae RomanescuOra 10:00 Sărbătorirea Zilei recoltei 2010
Organizator: Serviciul de Administraţie a Pieţelor şi Târgurilor CraiovaCu participarea Ansamblului Folcloric
Maria Tănase
Locatie: Piaţa Centrală

Ora 10:00 Cupa Craiovei – Concurs de şah blitz – copii
Organizator: Casa de Cultură Traian Demetrescu şi Clubul Sportiv Tinerii Maeştri
Locatie: Casa de Cultură Traian Demetrescu

Ora 10:00 Cupa Oltenia, ediţia a V-a- competiţie de dans sportiv sub egida Federaţiei Române de Dans Sportiv Organizator: Clubul de dans sportiv Patricia Dance Craiova
Locatie: Sala sporturilor Matei Basarab

Ora 10.00-13:00 Concurs de pictură clasică, pictură digitală şi eseuri literare „ Craiova văzută din car” de M. SorescuOrganizator: Palatul Copiilor Craiova
Locatie: Palatul Copiilor Craiova

Ora 11:00 Salonul Autoshow Oltenia
Organizator: de Camera de Comerţ şi Industrie Dolj în parteneriat cu Primăria Municipiului Craiova
Locatie: Bulevardul A.I.Cuza

Ora 11:00 Capra cu trei iezi – spectacol susţinut de Teatrul pentru Copii şi Tineret Colibri
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu

Ora 12:00 Dans modern
Palatul Copiilor Craiova
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu

Ora 12.30 Spectacol folcloric – susţinut de Ansamblul Ion Şerban din Işalniţa
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu

Ora 13:00 Hai la joacă- Animaţie stradală, jocuri distractive destinate copiilor
Organizator: Fundaţia Artelor Dor
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu

Ora 16:00-20:00 Târgul micilor inventatori
Organizator: Consiliul Local al Copiilor
Locatie:Casa de Cultură Traian Demetrescu

Ora 18:00 Decernarea premiilor Revistei Mozaicul 2010
Festivitatea de premiere a celei de-a XXXII-a ediţii a Concursului Naţional de Poezie Traian Demetrescu
Organizator: RevistaMozaicul şi Casa de Cultură Traian Demetrescu în parteneriat cu Filarmonica Oltenia
Locatie: Filarmonica Oltenia

Ora 19:00 El Amor – spectacol de balet
Regia şi coregrafia: Francisc Valkay
Locatia: Teatrul Liric Elena Teodorini

Ora 19:00 Spectacol muzical – artistic: Iris, Voltaj, Magazinul de Muzică, Black Box
Locatie: Velodromul din Parcul Nicolae Romanescu

Ora 19:30 Cvartet coarde „ Prelude”
Locatie:Filarmonica Oltenia

Ora 20:30 Seară de poezie
Organizator: Compania Teatrulescu
Locatie: Café Play

Ora 22:00 Impro Show
Organizator: Compania Teatrulescu
Locatie: Club Arcade

Duminica 24 octombrie – Zilele Municipiului Craiova 2010
Ora 09:00 Concurs de şah pentru copii şi juniori până la 18 ani -Turneu Open
Locatie: Palatul Copiilor Craiova

Ora 10:00 Cupa Craiovei – Concurs de şah blitz – seniori
Organizator: Casa de Cultură Traian Demetrescu şi Clubul Sportiv Tinerii Maeştri
Locatie: Casa de Cultura Traian Demetrescu

Ora 11:00 Muzică militară a Garnizoanei Craiova
Locatie: Foişorul din Parcul Nicolae Romanescu

Ora 11:00 Concursul Naţional de Carting „Cupa Olteniei”, ediţia a II-a
Locatie: Velodromul din Parcul Nicolae Romanescu

Ora 11.00 Circul – spectacol pentru tineret susţinut de Teatrul pentru Copii şi Tineret Colibri
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu

Ora 11.30 Târgul Meşterilor Populari, Ediţia a XXXIII – a. Festivitatea de premiere
Conferirea distincţiei – Premiul Cetăţii Banilor
Locatie: Esplanada Teatrului Naţional Marin Sorescu

Ora 12:00 Dans modern Palatul Copiilor
Locatie: Piaţa Mihai Vitezu

Ora 12.30 Karate tradiţional
Organizor: Club Sportiv Washi
Locatie: Piaţa Mihai Vitezu

Ora 13:00 Mişcarea înseamnă viaţă
Organizator: Terre des hommes
Locatie: Piaţa Mihai Vitezu

Ora 12:00 Concurs de artă şi cultură: Mini Miss şi Mini Mister Craiova
Organizator: Asociaţia Club Arti şi Casa de Cultură Traian Demetrescu
Locatie: Casa de Cultură a Studentilor

Ora: 16.30 Dănilă Prepeleac – spectacol pentru tineret susţinut de Teatrul pentru Copii şi Tineret Colibri
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu

Ora 17:00 Cvartet coarde „ Prestige”
Locatie: Filarmonica Oltenia

Ora 17.30 Spectacol folcloric – susţinut de Ansamblul Muguraşul
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu

Ora 19.30 Spectacol extraordinar susţinut de soliştii, corul şi orchestra Teatrului Liric Elena Teodorini
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu

Ora 19.30 Spectacol de dans
Organizator: de Clubul de dans sportiv Katamis
Locatie: Casa de Cultură a Studentilor

Ora 20.30 Spectacol extraordinar Paul Negoiţă Band
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu

Ora 20.30 Două piese scurte
Organizator: Compania Teatrulescu
Locatie: Cafe play

Ora 22:00 Un barbat si mai multe femei
Organizator: Compania Teatrulescu
Locatie: Club Korona

Luni 25 octombrie – Zilele Municipiului Craiova 2010
Ora 10:00 Ziua Armatei, Ceremonial militar religios cu depuneri de coroane de flori la Monumentul Eroilor, cu prilejul sărbătoririi Zilei Armatei Române
Organizator: Garnizoana Craiova
Locatie: Cimitirul Sineasca, Monumentul Eroilor, Cimitirul Ungureni
Ora 10:00Lansări de carte:
Gabriel Ghifu- Fragmente din năstruşnica istorie a lumii de Gabriel Chifu trăită şi tot de el povestită
Florea Miu – Cerul din lacrimă
Acordarea premiilor anuale ale Filialei Craiova a Uniunii Scriitorilor
Locatie: Primăria Municipiului Craiova Sala Nicolae Romanescu

Ora 11:00 Peter Pan – musical pentru copii
Locatie: Teatrul Liric Elena Teodorini

Ora 12:00 Dans modern şi fantezie coregraficăPalatul Copiilor
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu

Ora 16.30Păcală în satul lui – spectacol pentru tineret susţinut de Teatrul pentru Copii şi Tineret
Colibri
Locatie:Piaţa Mihai Viteazu

Ora 17:00 Concert coral de muzică sacră
Locatie: Catedrala Madona Dudu

Ora 17.30 Spectacol folcloric – susţinut de Ansamblurile Leoveanca şi Bobocica
Locatie:Piaţa Mihai Viteazu

Ora 18:00Expoziţie de acuarelă Transparenţe cromatice. Expun: Ovidiu Bărbulescu şi Nicolae Predescu
Organizator: Casa de Cultură Traian Demetrescu şi Uniunea Artiştilor Plastici din România- Filiala Craiova
Locatie: Casa de Cultură Traian Demetrescu

Ora 18.30-20.30 Procesiune religioasă de Sfântul Dumitru, pe traseul: Biserica Catedrală Sf. Dumitru – Str. Mihail Kogălniceanu – Str. Ialomicioara – Biserica Sf. Gheorghe Vechi – Universitate – Str. A.I.Cuza – Prefectură – Calea Unirii – Biserica Catedrală Sf. Dumitru.
Organizator: Mitropolia Olteniei, Arhiepiscopia Craiovei

Ora 19:00 GoldenCaffe Duo Classic
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu

Ora 20:30 O noapte furtunoasă
Organizator: Compania Teatrulescu
Locatie: Café Play

Marti 26 octombrie – Zilele Municipiului Craiova 2010

Ora 09:30 Slujba religioasă TE DEUM la Catedrala Mitropolitană Sfântul Dumitru
Locatie:Catedrala Mitropolitană Sfântul Dumitru

Ora 11:00 Şedinţa Solemnă a Consiliului Local Municipal
Intonarea imnului naţional al României;
Intonarea imnului Craiovei;
Alocuţiuni;
Mesaje;
Decernarea titlului „Cetăţean de Onoare al Municipiului Craiova” unei personalităţi marcante a societăţii româneşti
Decernarea de diplome de onoare şi de excelenţă unor personalităţi marcante ale Cetăţii Banilor
Locatie: Sala Mare a Primăriei Municipiului Craiova

Ora 16.30 S.O.S. – spectacol pentru tineret susţinut de Teatrul pentru Copii şi Tineret Colibri
Locatie:Piaţa Mihai Viteazu

Ora 17:00 Salonul Internaţional de Caricatură: Nicolae Petrescu – Găină, ediţia a III-a
Expoziţia personală de caricatură: Ştefan Popa Popa’S
Organizator: Muzeul de Artă
Locatie: Galeriile de Artă

Ora 17.30 Spectacol folcloric – susţinut deAnsamblul Alunelu
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu

Ora 19:00 Fascinaţia dansului – colaj din spectacolele de balet
Organizator: Teatrul Liric Elena Teodorini
Locatie: Piaţa Mihai Viteazu

Ora 19:00Corala academică
Locatie: Filarmonica Oltenia

Ora 20.30 Spectacol invitat
Locatie: Café Play

Anunțuri

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: